انواع رسانه های محیطی

تعریف رسانه های محیطی

برای تعریف رسانه های محیطی ابتدا باید تعریفی از رسانه ارائه دهیم. رسانه در لغت به معنای وسیله ای برای رساندن است . رسانه به ابزارهایی گفته می شود که افکار و نظرات و ایده ها را به دیگران انتقال می دهند.

انواع رسانه های محیطی

همانطور که گرفتیم رسانه ها انتقال دهنده مفاهیم هستند . مابرای سهولت بررسی انواع رسانه های تبلیغاتی آن ها را به دو دسته زیر تقسیم کرده ایم:

رسانه های غیر تبلیغاتی

این نوع رسانه ها در دسته رسانه های محیطی غیر تبلیغاتی قرار می گیرند.
رسانه های غیر تبلیغاتی محیطی یکی از مفاهیم زیر را شامل می شوند.

 1. رسانه های سیاسی

  یکی از مفاهیمی که از این طریق به مردم منتقل میشود پیام های سیاسی دولت است . این نوع رسانه ها ماهیت سیاسی دارند.

 2. رسانه های فرهنگی

  تابلوهای تبلیغاتی که در پی تذکر و یاد آوری یکی از ارزش های انسانی هستند در دسته رسانه های فرهنگی قرار می گیرند. احترام به والدین ، حفاظت از زیست ، تکریم سالمندان نمونه هایی از رسانه های فرهنگی هستند.

 3. رسانه های آموزشی

  از طریق رسانه ها می توان مطالب آموزشی را به مردم منتقل نمود. مثلا در دوران کرونا ، بنرهای آموزش دهنده نحوه صحیح استفاده از ماسک ، دستکش و ضد عفونی کردن دست ها و همچنین بیلبورد هایی که در هنگام وقوع زلزله آموزشهای پناه گرفتن را آموزش می دهد در زمره رسانه های آموزشی قرار می گیرد.

 4. رسانه های مذهبی

  دعوت به عبادت ، انجام فرائض دینی و مذهبی مانند روزه ، نقل احادیث ائمه و پیامبر گرامی اسلام ، نمونه هایی از کاربرد رسانه های مذهبی به حساب می آید. و رسانه های آموزشی بیشتر از طریق رسانه های آنلاین انجام میشوند. زیرا رسانه های آنلاین فضای مانور بیشتری برای آموزش دارند.

رسانه های تبلیغاتی

بیشترین کاربرد در ایران مربوط به رسانه های تبلیغاتی است.
خود رسانه های تبلیغاتی به دو دسته شخصی و دولتی تقسیم می شود .

 • رسانه های تبلیغاتی شخصی ، به رسانه هایی اطلاق می شود که مالکیت آن ها برای افراد ، شرکت ها و موسسات خصوصی هستند و هزینه آنها به جیب یک فرد یا شرکت خصوصی می رود .
 • رسانه های تبلیغاتی عمومی ، گفته می شود که مالکیت آن ها برای یک موسسه دولتی مانند شهرداری است و در آمد حاصل از آن ها صرف آبادانی شهر می شود.

 

تاپ راه
تاپراه

تبلیغات محیطی

تاپراه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست